event burgee venue burgee

FAST HANDICAP LAKE

Christmas

2018

Contents

FAST Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Pts.
1st FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 9
2nd FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 16
3rd FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 20
4th FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 21
5th FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 30
6th FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 31
7th FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 31
8th FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 35
9th FAST Castoff & Pollaxed Albacore 8187 Mike Hartley 1045 61
10th FAST   Laser Radial 188633 Simon Hall 1142 78
11th FAST Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 78
12th FAST   Laser 171775 Jon Hayley 1098 83
13th FAST   Laser 2003008 Jon Hayley 1098 85
14th FAST   OK 1804 Keith Roberts 1104 89
15th FAST Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 90
16th FAST Sound Chief Firefly 3809 Octavia Owen 1165 90
17th FAST   Int Canoe 303 Steve Fleming 915 92
18th FAST   G.P.14 14027 Peter Bramley 1133 95
19th FAST   Int Canoe 341 Mike Hartley 915 98
20th FAST Albinoni Albacore 8186 Stan van den Berg 1045 100
21st FAST   R.S.300 379 Dan Skinner 972 101
22nd FAST   Laser 190546   1098 105
23rd FAST   Lark 2498   1070 108
24th FAST   Albacore 6922   1045 115

SLOW Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Pts.
1st SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 13
2nd SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 21
3rd SLOW Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 25
4th SLOW Aeolus Optimist 6429 David Bromilow 1655 35
5th SLOW   Laser 4.7 193725 Drew Gibbon 1207 45
6th SLOW   Topper 47482 George Colquitt 1358 46
7th SLOW Doc`s Pedalo Illusion 139 David Pilling 1435 49
8th SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 49
9th SLOW Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 50
10th SLOW Minotaur Optimist 6098 George Creasy 1655 58
11th SLOW   Illusion 154   1435 60
12th SLOW   Illusion 159   1435 61
13th SLOW   Optimist 5891   1655 62

R3 - FAST Fleet - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 37.38 0.32.18 0.00.00 1165 1
2 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 36.42 0.32.24 0.00.06 1136.107 2
3 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 37.22 0.32.43 0.00.29 1156.745 3
4 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 RO       4
4 FAST Castoff & Pollaxed Albacore 8187 Mike Hartley 1045 34.18 0.32.49 0.00.33 1061.811 4
6 FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 34.33 0.33.04 0.00.48 1069.55 5
7 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 RO       6
7 FAST Sound Chief Firefly 3809 Octavia Owen 1165 38.44 0.33.15 0.01.06 1199.052 6
9 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 38.04 0.33.18 0.01.09 1178.415 7
10 FAST Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 36.10 0.34.37 0.02.25 1119.597 8
11 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 35.19 0.36.20 0.03.55 1093.284 9
12 FAST Albinoni Albacore 8186 Stan van den Berg 1045 38.24 0.36.45 0.04.39 1188.733 10

R4 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 45.42 0.39.59 0.00.00 1143 1
2 FAST Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 47.01 0.40.21 0.00.26 1175.931 2
3 FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 42.12 0.40.23 0.00.25 1055.462 3
4 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 RO       4
4 FAST Castoff & Pollaxed Albacore 8187 Mike Hartley 1045 42.35 0.40.45 0.00.48 1065.049 4
6 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 46.45 0.40.56 0.01.05 1169.261 5
7 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 RO       6
7 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 40.06 0.41.15 0.01.14 1002.939 6
9 FAST Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 43.30 0.41.38 0.01.43 1087.976 7
10 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 47.26 0.41.52 0.02.08 1186.352 8
11 FAST Sound Chief Firefly 3809 Octavia Owen 1165 49.40 0.42.38 0.03.05 1242.21 9

R5 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST   Laser Radial 188633 Simon Hall 1142 40.55 0.35.50 0.00.00 1142 1
2 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 43.23 0.38.17 0.02.47 1210.846 2
3 FAST   Laser 2003008 Jon Hayley 1098 42.24 0.38.37 0.03.04 1183.4 3
4 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 44.38 0.39.03 0.03.41 1245.734 4
5 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 45.02 0.39.26 0.04.07 1256.898 5
6 FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 41.17 0.39.30 0.03.51 1152.234 6
7 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 41.27 0.39.40 0.04.01 1156.886 7
8 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 45.43 0.40.21 0.05.07 1275.97 8
9 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 40.10 0.41.19 0.05.20 1121.067 9

R6 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 45.15 0.39.56 0.00.00 1133 1
2 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 45.44 0.40.22 0.00.29 1145.102 2
3 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 46.36 0.40.48 0.00.59 1166.802 3
4 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 46.42 0.40.51 0.01.03 1169.306 4
5 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 40.33 0.41.43 0.01.44 1015.318 5
6 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 44.02 0.42.08 0.02.18 1102.536 6
7 FAST   Laser 2003008 Jon Hayley 1098 47.01 0.42.49 0.03.10 1177.235 7
8 FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 44.47 0.42.51 0.03.03 1121.315 8

R8 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST   Laser 171775 Jon Hayley 1098 51.14 0.46.40 0.00.00 1098 1
2 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 52.26 1.01.42 0.12.47 1498.29 2
3 FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 48.48 1.02.16 0.12.14 1394.467 3
4 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 54.55 1.04.07 0.14.57 1569.252 4
5 FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 50.38 1.04.36 0.14.04 1446.855 5
6 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 47.19 1.04.54 0.13.18 1352.081 6
7 FAST   Int Canoe 303 Steve Fleming 915 51.34 1.15.09 0.19.33 1473.525 7
8 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 OCS       12
8 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 DNF       12
8 FAST   OK 1804 Keith Roberts 1104 DNF       12
8 FAST   G.P.14 14027 Peter Bramley 1133 DNF       12
8 FAST   Int Canoe 341 Mike Hartley 915 OCS       12

R9 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 51.49 0.49.35 0.00.00 1045 1
2 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 56.20 0.49.43 0.00.09 1136.089 2
3 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 56.29 0.49.51 0.00.18 1139.114 3
4 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 53.23 0.51.05 0.01.34 1076.595 5
4 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 49.39 0.51.05 0.01.27 1001.304 5
6 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 58.34 0.51.17 0.01.56 1181.129 6
7 FAST   Laser 171775 Jon Hayley 1098 56.54 0.51.49 0.02.27 1147.517 7
8 FAST   G.P.14 14027 Peter Bramley 1133 59.37 0.52.37 0.03.26 1202.305 8
9 FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 55.25 0.53.02 0.03.36 1117.602 9
10 FAST   Int Canoe 303 Steve Fleming 915 50.20 0.55.01 0.04.58 1015.085 10
11 FAST   Int Canoe 341 Mike Hartley 915 53.00 0.57.55 0.07.38 1068.865 11
12 FAST   OK 1804 Keith Roberts 1104 DNS       12

New Years Day - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Place Points
1 FAST   R.S.300 379 Dan Skinner 972 1 1
2 FAST   Laser Radial 188633 Simon Hall 1142 2 2
3 FAST Castoff & Pollaxed Albacore 8187 Mike Hartley 1045 3 3
4 FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 5 4
5 FAST   Laser 190546   1098 6 5
6 FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 7 6
7 FAST Essex Girl Albacore 7915 Ian McLean 1045 10 7
8 FAST   Lark 2498   1070 11 8
9 FAST   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1142 DNF 15
9 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 DNF 15
9 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 DNF 15
9 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 DNF 15
9 FAST   OK 1804 Keith Roberts 1104 DNF 15
9 FAST Albinoni Albacore 8186 Stan van den Berg 1045 DNF 15
9 FAST   Albacore 6922   1045 DNF 15

R3 - SLOW Fleet - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 34.34 0.31.20 0.00.00 1655 1
2 SLOW Minotaur Optimist 6098 George Creasy 1655 34.50 0.31.34 0.00.16 1667.768 2
3 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 43.57 0.32.41 0.01.49 1402.84 3
4 SLOW Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 31.58 0.33.25 0.02.00 1530.516 4

R4 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 37.51 0.39.34 0.00.00 1435 1
2 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 57.26 0.42.42 0.04.13 1451.64 2

R5 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW   Topper 47482 George Colquitt 1358 52.05 0.38.21 0.00.00 1358 1
2 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 43.43 0.39.37 0.01.24 1709.776 2
3 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 43.58 0.39.51 0.01.39 1719.554 3
4 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 54.22 0.40.25 0.02.47 1417.535 4
5 SLOW Aeolus Optimist 6429 David Bromilow 1655 DNF       5

R6 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Aeolus Optimist 6429 David Bromilow 1655 46.51 0.28.18 0.00.00 1655 1
2 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 46.53 0.28.20 0.00.02 1656.178 2
3 SLOW   Topper 47482 George Colquitt 1358 39.00 0.28.43 0.00.33 1377.695 3
4 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 47.39 0.28.47 0.00.48 1683.26 4
5 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 DNF       5

R8 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW   Laser 4.7 193725 Drew Gibbon 1207 55.35 0.46.03 0.00.00 1207 1
2 SLOW Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 45.25 0.47.28 0.01.22 1479.344 2
3 SLOW Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 52.43 0.48.01 0.02.09 1144.75 3
4 SLOW Doc`s Pedalo Illusion 139 David Pilling 1435 46.20 0.48.26 0.02.17 1509.202 4
5 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 DNF       5

R9 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 49.32 0.49.06 0.00.00 1345 1
2 SLOW   Laser 4.7 193725 Drew Gibbon 1207 59.20 0.49.09 0.00.04 1208.328 2
3 SLOW Doc`s Pedalo Illusion 139 David Pilling 1435 54.24 0.50.33 0.01.33 1477.147 3
4 SLOW Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 54.35 0.50.43 0.01.44 1482.125 4
5 SLOW Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 55.50 0.50.51 0.01.55 1137.05 5

New Years Day - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Place Points
1 SLOW Aeolus Optimist 6429 David Bromilow 1655 4 1
2 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 8 2
3 SLOW   Heron 10344 Mike de St Paer 1345 9 3
4 SLOW   Illusion 154   1435 12 4
5 SLOW   Illusion 159   1435 13 5
6 SLOW   Optimist 5891   1655 DNF 6

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 12
RO  Varies


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com