event burgee venue burgee

FAST HANDICAP AUTUMN SERIES

FAST HANDICAP SERIES

Results as of 21:38 on October 2, 2017

Overall

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Pts.
1st Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 (22.0 DNC)   1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 4.0 10.0
2nd   Solo 5170 Alan Leyland 1143 1.0   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (6.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 15.0
3rd   R.S.300 379 Dan Skinner 973 (22.0 DNC)   4.0 6.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 2.0 4.0 1.0 22.0
4th The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 (22.0 DNC)   (6.0) 3.0 (7.0) 5.0 6.0 5.0 6.0 6.0 31.0
5th Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 (22.0 DNC)   2.0 6.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 2.0 55.0
6th   Laser Vago 644 Tony Scott 1074 4.0 DNF   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 DNF 8.0 9.0 DNF 73.0
7th SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1041 3.0   5.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 78.0
8th   Laser 20 Rob Graham 1097 2.0   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 8.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 80.0
9th White Lightning Lark 2361 Julia Neal 1070 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 92.0
10th   Finn 03 Jon Miller 1045 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 93.0
10th Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 93.0
10th Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 (22.0 DNC)   3.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 93.0
13th Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 95.0
14th   Finn 693   1045 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 98.0
15th Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1097 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 5.0 98.0
16th   R.S.300 436 Chris Gaskin 973 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 8.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 100.0
17th Sgt Pepper Albacore 7187 Dave Ashworth 1041 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 101.0
18th   Laser 174900   1097 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 7.0 102.0
19th   Albacore 6922   1041 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 103.0
20th   Laser 212   1097 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 9.0 9.0 DNF 106.0
21st Ma Hon Firefly 3741 Jon Hayley 1165 (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 119.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   Solo 5170 Alan Leyland 1143 45.45 0.40.02 1.0
2   Laser 20 Rob Graham 1097 46.01 0.41.57 2.0
3 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1041 48.03 0.46.09 3.0
4   Laser Vago 644 Tony Scott 1074 DNF   4.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Place Points

R3 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 43.49 0.41.56 1.0
2 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 44.16 0.42.31 2.0
3 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 45.36 0.43.48 3.0
4   R.S.300 379 Dan Skinner 973 42.54 0.44.05 4.0
5 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1041 46.25 0.44.35 5.0
6 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 57.27 0.53.38 6.0

R4 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 37.26 0.35.49 1.0
2 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 42.01 0.40.22 2.0
3 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 48.13 0.45.01 3.0
4 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1041 47.32 0.45.40 4.0
5   R.S.300 379 Dan Skinner 973 DNF   6.0
5 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 DNF   6.0

R5 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   Solo 5170 Alan Leyland 1143 50.02 0.43.46 1.0
2   Finn 03 Jon Miller 1045 46.50 0.44.49 2.0
3 White Lightning Lark 2361 Julia Neal 1070 48.38 0.45.27 3.0
4   R.S.300 436 Chris Gaskin 973 45.17 0.46.32 4.0
5 Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 49.59 0.46.43 5.0
6   Finn 693   1045 48.57 0.46.51 6.0
7 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 51.07 0.47.44 7.0
8   Albacore 6922   1041 50.04 0.48.06 8.0
9 Ma Hon Firefly 3741 Jon Hayley 1165 DNF   9.0

R6 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 White Lightning Lark 2361 Julia Neal 1070 62.39 0.58.33 1.0
2 Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 64.03 0.59.52 2.0
3   Finn 03 Jon Miller 1045 63.05 1.00.22 3.0
4   Finn 693   1045 63.07 1.00.24 4.0
5 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 65.10 1.00.51 5.0
6   Solo 5170 Alan Leyland 1143 71.11 1.02.17 6.0
7   Albacore 6922   1041 66.22 1.03.45 7.0
8   R.S.300 436 Chris Gaskin 973 DNF   8.0

R7 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 38.12 0.36.33 1.0
2 Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 41.57 0.37.02 2.0
3   Solo 5170 Alan Leyland 1143 43.02 0.37.39 3.0
4   Laser 20 Rob Graham 1097 42.21 0.38.36 4.0
5   R.S.300 379 Dan Skinner 973 37.46 0.38.49 5.0
6 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 41.52 0.39.05 6.0
7 Sgt Pepper Albacore 7187 Dave Ashworth 1041 42.50 0.41.09 7.0

R8 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11.18
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 32.35 0.31.11 1.0
2   R.S.300 379 Dan Skinner 973 31.16 0.32.08 2.0
3 Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 36.44 0.32.25 3.0
4   Solo 5170 Alan Leyland 1143 38.06 0.33.20 4.0
5 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 36.35 0.34.09 5.0
6 Sgt Pepper Albacore 7187 Dave Ashworth 1041 45.03 0.43.17 6.0
7   Laser Vago 644 Tony Scott 1074 DNF   8.0
7   Laser 20 Rob Graham 1097 DNF   8.0

R9 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11.18
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 41.55 0.40.16 1.0
2 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 42.42 0.40.52 2.0
3   Solo 5170 Alan Leyland 1143 46.49 0.40.58 3.0
4   R.S.300 379 Dan Skinner 973 41.29 0.42.38 4.0
5 Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1097 48.37 0.44.19 5.0
6 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 50.19 0.46.59 6.0
7   Laser 174900   1097 52.43 0.48.03 7.0
8   Laser Vago 644 Tony Scott 1074 54.55 0.51.08 8.0
9   Laser 212   1097 56.36 0.51.36 9.0

R10 - r

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11.18
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   R.S.300 379 Dan Skinner 973 16.41 0.17.09 1.0
2 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 21.47 0.20.56 2.0
3   Solo 5170 Alan Leyland 1143 24.31 0.21.27 3.0
4 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 24.56 0.23.52 4.0
5 Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1097 26.16 0.23.57 5.0
6 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1071 26.55 0.25.08 6.0
7   Laser 174900   1097 28.07 0.25.38 7.0
8   Laser Vago 644 Tony Scott 1074 DNF   9.0
8   Laser 212   1097 DNF   9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish Varies


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com