event burgee venue burgee

FAST HANDICAP EASTER SERIES

FAST HANDICAP SERIES

Results as of 13:17 on April 18, 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts.
1st Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 2.0 1.0 3.0 3.0 1.0 (5.0) 10.0
2nd   Laser 01 Steve Jardine 1097 (4.0) 4.0 2.0 2.0 3.0 RO 3.0 RO 14.0
3rd Nik Nak II Solo 4842 Paul Dowman 1143 3.0 3.0 6.0 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 38.0
4th Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 1.0 2.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 14.0 DNF 41.0
5th   R.S.300 379 Dan Skinner 973 (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 1.0 12.0 10.0 45.0
6th Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 7.0 7.0 4.0 46.0
7th Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 (21.0 DNC) 21.0 DNC 5.0 6.0 11.0 6.0 49.0
8th Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 1.0 68.0
9th Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 3.0 68.0
10th   Laser 171811   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 71.0
11th Blu Tac 2000 2237 Ronan Banim 1107 5.0 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 73.0
12th Nordlys Lark 2278 Rupert Millard 1070 6.0 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 75.0
13th   Albacore 8186 Stan van den Berg 1041 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 8.5 76.5
14th Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 8.5 77.5
15th   Firefly S/H 3741 Jon Hayley 1165 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 14.0 DNF 2.0 79.0
16th   Solo 5170 Alan Leyland 1143 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 7.0 80.0
17th   Albacore 08   1041 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 11.0 82.0
18th Froglet III R.S.300 350 Stuart Dawson 973 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 12.0 84.0
19th Nuffin Finn 75 Keith Roberts 1060 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 13.0 13.0 89.0
20th   Aero 7 2196   1071 7.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 91.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   R.S.300 379 Dan Skinner 973 33.03 0.33.58 1.0
2   Laser 01 Steve Jardine 1097 39.14 0.35.46 2.0
3 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 37.41 0.36.04 3.0
4   Laser 171811   1097 39.38 0.36.08 4.0
5 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 41.59 0.36.44 5.0
6 Nik Nak II Solo 4842 Paul Dowman 1143 42.15 0.36.58 6.0
7 Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 43.39 0.37.28 7.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   R.S.300 379 Dan Skinner 973 33.18 0.34.13 1.0
2   Laser 01 Steve Jardine 1097 38.59 0.35.32 2.0
3 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 37.14 0.35.38 3.0
4   Laser 171811   1097 39.06 0.35.39 4.0
5 Nik Nak II Solo 4842 Paul Dowman 1143 41.16 0.36.06 5.0
6 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 41.21 0.36.11 6.0
7 Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 42.58 0.36.53 7.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 48.13 0.46.08 1.0
2 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 49.05 0.47.09 2.0
3   Laser 01 Steve Jardine 1097 RO   3.0
3 Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 53.26 0.47.10 3.0
5 Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 53.36 0.47.18 4.0
6   Albacore 8186 Stan van den Berg 1041 49.22 0.47.25 5.0
7 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 50.08 0.48.10 6.0
8 Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 56.29 0.48.29 7.0
9   Albacore 08   1041 50.31 0.48.32 8.0
10 Froglet III R.S.300 350 Stuart Dawson 973 47.26 0.48.45 9.0
11   Solo 5170 Alan Leyland 1143 56.06 0.49.05 10.0
12 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 56.08 0.49.07 11.0
13   R.S.300 379 Dan Skinner 973 48.40 0.50.01 12.0
14 Nuffin Finn 75 Keith Roberts 1060 56.42 0.53.29 13.0
15   Firefly S/H 3741 Jon Hayley 1165 DNF   14.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 3
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Black To The Future G.P.14 13837 Robert Thompson 1133 42.48 0.37.47 1.0
2   Firefly S/H 3741 Jon Hayley 1165 44.13 0.37.57 2.0
3   Laser 01 Steve Jardine 1097 RO   3.0
3 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1041 40.04 0.38.29 3.0
5 Sea Ya! Firefly 3878 Alex Colquitt 1165 45.12 0.38.48 4.0
6 Frieda Finn 617 Jean-Louis Simons 1045 40.55 0.39.09 5.0
7 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 44.59 0.39.21 6.0
8   Solo 5170 Alan Leyland 1143 45.07 0.39.28 7.0
9   Albacore 8186 Stan van den Berg 1041 41.19 0.39.41 8.5
9 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 41.19 0.39.41 8.5
11   R.S.300 379 Dan Skinner 973 38.58 0.40.03 10.0
12   Albacore 08   1041 42.30 0.40.50 11.0
13 Froglet III R.S.300 350 Stuart Dawson 973 41.05 0.42.13 12.0
14 Nuffin Finn 75 Keith Roberts 1060 45.05 0.42.32 13.0
15 Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 DNF   14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 21
DNFStarted but did not finish 14
RO  3


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com