event burgee venue burgee

FAST HANDICAP LAKE

KEITH J. BRADLEY CHALLENGE CUP

2018

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Pts.
1st   R.S.300 379 Dan Skinner 972 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 (4.0) 3.0 10.0
2nd   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 1.0 1.0 1.0 11.0
3rd Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 2.0 2.0 5.0 1.0 (19.0 DNC) 3.0 3.0 (19.0 DNC) 16.0
4th Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 9.0 6.0 4.0 29.0
5th   Contender 2523 Liz Potter 969 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 5.0 5.0 5.0 19.0 DNC 10.0 48.0
6th White Lightning Lark 2361 Julia Neal 1070 4.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 7.0 19.0 DNC 60.0
7th Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 2.0 2.0 62.0
8th   Laser 171775 Jon Hayley 1098 3.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 67.0
9th Nordlys Lark 2278 Rupert Millard 1070 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 8.0 67.0
10th Slow Transit Lark 2498 Simon Kenny 1070 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 8.0 7.0 79.0
11th Avocet G.P.14 13549 Jon Elliott 1133 5.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 85.0
12th Richoet II Albacore 7187 Dave Ashworth 1045 6.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 88.0
13th Sans Souci Lark 2535 Michelle Noronha 1070 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 11.0 11.0 89.0
14th Black to the Future G.P.14 13837 Dan Booth 1133 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 9.0 90.0
14th Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 5.0 90.0
16th   Enterprise 20894   1116 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 DNS 7.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 90.0
17th SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 101.0
18th   Laser EPS 206 Jonn Miller 1030 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 19.0 DNC 105.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 37.24 0.35.47 1.0
2 Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 41.19 0.36.28 2.0
3   R.S.300 379 Dan Skinner 972 35.45 0.36.47 3.0
4 Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 35.57 0.36.59 4.0
5 Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 40.50 0.38.10 5.0
6 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 40.39 0.38.54 6.0
7 Slow Transit Lark 2498 Simon Kenny 1070 41.42 0.38.58 7.0
8 Nordlys Lark 2278 Rupert Millard 1070 44.45 0.41.49 8.0
9 Black to the Future G.P.14 13837 Dan Booth 1133 49.06 0.43.20 9.0
10   Contender 2523 Liz Potter 969 43.16 0.44.39 10.0
11 Sans Souci Lark 2535 Michelle Noronha 1070 52.22 0.48.56 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish 7
DNSCame to the start area but did not start 7


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com