event burgee venue burgee

FAST HANDICAP LAKE

EASTER SERIES

2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts.
1st Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 2 (7) 1 1 1 (4) 5
2nd Solstice Solo 5005 Martin Hartley 1143 1 4 (18 DNC) (18 DNC) 4 1 10
3rd SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 (8) 3 2 2 (8) 3 10
4th Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 5 8 (18 DNC) (18 DNC) 5 2 20
5th   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 6 2 (18 DNC) (18 DNC) 11 7 26
6th Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915 (12) (12) 3 3 12 12 30
7th Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 4 6 (18 DNC) (18 DNC) 2 18 DNC 30
8th The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 10 9 (18 DNC) (18 DNC) 10 9 38
9th Arfanarf Solo 5514 John Dixon 1143 3 1 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 40
10th   Laser 195201 Ioannis Koutsokeras 1098 11 13 DNF (18 DNC) (18 DNC) 7 11 42
11th Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 3 6 45
12th   Laser 183497 Jack Davies 1098 7 5 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 48
13th   Laser 174900 Jack Bendrey 1098 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 6 8 50
14th Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 13 DNF 5 54
15th Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 9 10 55
16th Froglet III R.S.300 350 Stuart Dawson 972 9 10 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 55
17th   G.P.14 13533 Jason Holt 1133 (18 DNC) 11 (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 65

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 41.55 0.35.59 1
2 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 38.31 0.36.51 2
3 Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 41.28 0.37.46 3
4 Solstice Solo 5005 Martin Hartley 1143 43.41 0.38.13 4
5 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 40.17 0.38.33 5
6   Laser 174900 Jack Bendrey 1098 42.23 0.38.36 6
7   Laser 195201 Ioannis Koutsokeras 1098 42.50 0.39.01 7
8 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 40.52 0.39.06 8
9 Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 38.15 0.39.21 9
10 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 42.30 0.39.48 10
11   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 43.30 0.41.38 11
12 Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915 39.26 0.43.06 12
13 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 DNF   13

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected Points
1 Solstice Solo 5005 Martin Hartley 1143 39.15 0.34.20 1
2 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 36.07 0.34.34 2
3 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 37.25 0.35.48 3
4 Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 41.45 0.35.50 4
5 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 41.07 0.35.58 5
6 Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 39.57 0.36.23 6
7   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 38.40 0.37.00 7
8   Laser 174900 Jack Bendrey 1098 41.18 0.37.37 8
9 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 40.35 0.38.00 9
10 Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 37.50 0.38.55 10
11   Laser 195201 Ioannis Koutsokeras 1098 42.52 0.39.02 11
12 Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915 44.30 0.48.38 12

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish 13


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com