event burgee venue burgee

FAST HANDICAP LAKE

SERIES "W"

2018

Contents

FAST Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts.
1st FAST The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068   (11) (34 DNC) 3 1 5 6 7 7 29
2nd FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143   10 4 1 2 (34 DNC) (34 DNC) 5 17 OCS 39
3rd FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 10 5 8 6 97
4th FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045   9 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 12 9 132
5th FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133   4 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 10 17 DNF 133
6th FAST   R.S.300 379 Dan Skinner 972   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 4 1 34 DNC 34 DNC 141
7th FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 16 12 164
8th FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 11 17 OCS 164
9th FAST Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 18 13 167
10th FAST Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 15 17 DNF 168
11th FAST Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165   (34 DNC) 2 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 172
12th FAST   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045   2 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 172
13th FAST Bardic G.P.14 13704 Mal Jones 1133   3 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 173
14th FAST Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045   5 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 175
15th FAST   Laser 164574 Hayley 1098   12 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 182
16th FAST   Laser 171775 Jon Hayley 1098   13 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 183
17th FAST   Laser 195201 Loannis Koutsokeras 1098   14 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 184
18th FAST   Laser 153632   1098   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 17 34 DNC 187
19th FAST Racing Dee Man Firefly 3751 James Colquitt 1165   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 204

ILLUSION Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts.
1st ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435   6 5 5 5 (9) 9 9 (10) 39
2nd ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435   1 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 13 11 127
3rd ILLUSION Doc`s Pedalo Illusion 139 (B) David W.Pilling 1435   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 6 8 150
4th ILLUSION Ra fa The Red Illusion 154 (L) Stan Metcalfe 1435   8 7 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 151
5th ILLUSION Intrepid Illusion 141 (D) Richard Cornah 1435   7 (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 177

SLOW Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts.
1st SLOW Minotaur Optimist 6098 George Creasy 1655   (34 DNC) 1 2 (34 DNC) 1 3 1 2 10
2nd SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655   (34 DNC) (8) 6 4 7 8 3 3 31
3rd SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655   (34 DNC) 3 (34 DNC) 34 DNC 6 4 2 5 54
4th SLOW   Optimist 5877   1655   (34 DNC) 6 4 3 3 10 (34 DNC) 34 DNC 60
5th SLOW   Optimist 1508   1655   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 2 2 34 DNC 34 DNC 140
6th SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 5 1 142
7th SLOW Swallow Optimist 6086 Olivia Nixon 1655   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 8 7 34 DNC 34 DNC 151
8th SLOW Dusty Dolphin Optimist 6148 George Colquitt 1655   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 14 4 154
9th SLOW Aeolus Optimist 1508 David Bromilow 1655   (34 DNC) (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 204

R8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Minotaur Optimist 6098 George Creasy 1655 38.41 0.35.04 0.00.00 1655 1
2 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 38.45 0.35.07 0.00.04 1657.852 2
3 SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 38.48 0.35.10 0.00.07 1659.991 3
4 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 40.13 0.35.11 0.00.09 1147.067 5
4 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 38.49 0.35.11 0.00.08 1660.704 5
6 ILLUSION Doc`s Pedalo Illusion 139 (B) David W.Pilling 1435 33.58 0.35.30 0.00.26 1453.206 6
7 FAST The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 38.18 0.35.52 0.00.51 1092.4 7
8 FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 35.12 0.36.13 0.01.07 1003.981 8
9 ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 34.56 0.36.31 0.01.24 1494.563 9
10 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 41.23 0.36.32 0.01.40 1180.343 10
11 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 35.34 0.36.35 0.01.29 1014.439 11
12 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 38.20 0.36.41 0.01.42 1093.351 12
13 ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435 35.54 0.37.32 0.02.22 1535.92 13
14 SLOW Dusty Dolphin Optimist 6148 George Colquitt 1655 41.26 0.37.33 0.02.45 1772.654 14
15 FAST Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133 42.48 0.37.47 0.03.05 1220.75 15
16 FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 41.27 0.38.44 0.03.56 1182.245 16
17 FAST   Laser 153632   1098 14.19 0.39.07 0.01.29 1225.028 17
18 FAST Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915 39.51 0.43.33 0.07.46 1136.609 18

R9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 34.05 0.30.53 0.00.00 1655 1
2 SLOW Minotaur Optimist 6098 George Creasy 1655 34.27 0.31.13 0.00.22 1672.804 2
3 SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 35.26 0.32.07 0.01.21 1720.553 3
4 SLOW Dusty Dolphin Optimist 6148 George Colquitt 1655 35.27 0.32.08 0.01.22 1721.362 4
5 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 35.55 0.32.33 0.01.50 1744.022 5
6 FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 33.23 0.34.21 0.03.21 1080.673 6
7 FAST The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 36.49 0.34.28 0.03.49 1191.816 7
8 ILLUSION Doc`s Pedalo Illusion 139 (B) David W.Pilling 1435 33.04 0.34.34 0.03.31 1605.633 8
9 FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 36.30 0.34.56 0.04.13 1181.565 9
10 ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 33.40 0.35.11 0.04.07 1634.768 10
11 ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435 34.35 0.36.09 0.05.02 1679.279 11
12 FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 40.09 0.37.31 0.07.06 1299.721 12
13 FAST Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 915 38.00 0.41.32 0.09.44 1230.122 13
14 FAST Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 OCS       17
14 FAST In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 DNF       17
14 FAST   R.S.300 350 Stu Dawson 972 OCS       17
14 FAST Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133 DNF       17

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 34
DNFStarted but did not finish 17
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 17


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com