event burgee venue burgee

HERON LAKE CHALLENGE CUP

Fast Handicap

2018

FAST Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Pts.
1st FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 2.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 1.0 4.0 2.0 35.0
2nd FAST Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 6.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 3.0 39.0
3rd FAST Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 3.0 2.0 7.0 7.0 DNF 48.0
4th FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 4.0 4.0 8.0 5.0 68.0
5th FAST Charlotte II G.P.14 13720 Trev Jenkins 1133 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 70.0
6th FAST   R.S.300 379 Dan Skinner 972 1.0 7.0 OCS (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0
7th FAST Sans Souci Lark 2535 Michele Noronha 1070 9.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 88.0
8th FAST   Lark 2498 Simon Kenny 1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 5.0 5.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC 96.0
9th FAST   Finn 1   1045 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 1.0 102.0
10th FAST   G.P.14 131   1133 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 105.0
11th FAST   Laser 171775 Jon Hayley 1098 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0
12th FAST Deecisive Laser 01 Steve Jardine 1098 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0
12th FAST White Lightning Lark 2631 Julia Neal 1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 4.0 107.0
14th FAST Cyclone Albacore 6815 Richard Orrall 1045 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 111.0
15th FAST SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 5.0 7.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 112.0
16th FAST   Laser Radial 195201   1142 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 125.0
17th FAST   Lark 2523   1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 126.0
17th FAST Nordlys Lark 2278 Rupert Millard 1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 126.0
19th FAST   OK 1804 Keith Roberts 1104 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 128.0

ILLUSION Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Pts.
1st ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 2.0 10.0
2nd ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435 1.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 2.0 DNF (3.0) 2.0 3.0 3.0 14.0
3rd ILLUSION Doc`s Pedalo Illusion 139 (B) David W.Pilling 1435 2.0 3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 3.0 DNS (6.0 DNC) 6.0 DNC 18.0
4th ILLUSION Rafa The Red Illusion 154 (L) Stan Metcalfe 1435 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 4.0 30.0
5th ILLUSION Foudroyant Illusion 143 (F) Peter Bramley 1435 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 32.0

SLOW Fleet

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Pts.
1st SLOW   Topper 47462 George Colquitt 1358 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 4.0 54.0
2nd SLOW   Laser 4.7 186020   1207 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 62.0
3rd SLOW Aeolus Optimist 1508 David Bromilow 1655 1.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 63.0
3rd SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 2.0 63.0
5th SLOW Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 3.0 DNS 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0
5th SLOW   Optimist 6086   1655 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 1.0 64.0
7th SLOW   R S Feva 6178   1240 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0
8th SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0 65.0
8th SLOW   R S Feva 6175   1240 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 65.0
10th SLOW   Topaz Vibe 6330   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 DNF 3.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0
10th SLOW Dusty Dolphin Optimist 6148 George Colquitt 1655 3.0 DNS 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0

R9 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST   Finn 1   1045 39.32 0.37.50 0.00.00 1045 1.0
2 FAST Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 40.25 0.38.41 0.00.53 1068.349 2.0
3 FAST White Lightning Lark 2631 Julia Neal 1070 41.36 0.38.53 0.01.07 1099.629 3.0
4 FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 37.55 0.39.01 0.01.09 1002.266 4.0
5 FAST   Laser Radial 195201   1142 44.55 0.39.20 0.01.43 1187.3 5.0
6 FAST   Lark 2523   1070 42.06 0.39.21 0.01.37 1112.846 6.0
7 FAST Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 38.30 0.39.37 0.01.44 1017.685 7.0
8 FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 43.27 0.40.36 0.02.58 1148.531 8.0

R10 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 FAST   Finn 1   1045 39.50 0.38.07 0.00.00 1045 1.0
2 FAST Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 37.32 0.38.37 0.00.29 984.661 2.0
3 FAST Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 40.53 0.39.07 0.01.03 1072.546 3.0
4 FAST White Lightning Lark 2631 Julia Neal 1070 42.33 0.39.46 0.01.46 1116.27 4.0
5 FAST Tamarama Lark 2486 Jo Crabtree 1070 42.52 0.40.04 0.02.05 1124.577 5.0
6 FAST Nordlys Lark 2278 Rupert Millard 1070 44.13 0.41.19 0.03.26 1159.994 6.0
7 FAST Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 DNF       7.0

R9 - ILLUSION Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 ILLUSION Foudroyant Illusion 143 (F) Peter Bramley 1435 42.33 0.29.39 0.00.00 1435 1.0
2 ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 42.43 0.29.46 0.00.10 1440.621 2.0
3 ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435 44.04 0.30.43 0.01.31 1486.15 3.0
4 ILLUSION Rafa The Red Illusion 154 (L) Stan Metcalfe 1435 45.20 0.31.35 0.02.47 1528.868 4.0

R10 - ILLUSION Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 ILLUSION Foudroyant Illusion 143 (F) Peter Bramley 1435 42.15 0.29.27 0.00.00 1435 1.0
2 ILLUSION Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 43.09 0.30.04 0.00.54 1465.568 2.0
3 ILLUSION Little Auk Illusion 159 (T) Alan Irving 1435 43.46 0.30.30 0.01.31 1486.513 3.0
4 ILLUSION Rafa The Red Illusion 154 (L) Stan Metcalfe 1435 44.48 0.31.13 0.02.33 1521.609 4.0

R9 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 46.11 0.27.54 0.00.00 1655 1.0
2 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 46.22 0.28.01 0.00.11 1661.57 2.0
3 SLOW   Optimist 6086   1655 46.35 0.28.09 0.00.24 1669.334 3.0

R10 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Fleet Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SLOW   Optimist 6086   1655 45.35 0.27.33 0.00.00 1655 1.0
2 SLOW Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 46.03 0.27.49 0.00.28 1671.943 2.0
3 SLOW Reckless Mouse Optimist 5044 Holly Wright 1655 47.06 0.28.28 0.01.31 1710.066 3.0
4 SLOW   Topper 47462 George Colquitt 1358 39.06 0.28.48 0.01.42 1419.609 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 7


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com