event burgee

AVERAGE LAP HANDICAP LAKE

WALNUT SERIES

2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 40, Scoring system: Appendix A
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts.
1st Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 1 3 (18) (10) 3 2 9
2nd   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 4 2 2 4 (5) (23 DNF) 12
3rd Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 (11) (41 DNC) 3 7 2 6 18
4th SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 (8) 7 5 3 (8) 3 18
5th Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 (10) 5 6 2 (12) 8 21
6th Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 5 6 (13) 6 7 (11) 24
7th Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 (41 DNC) (41 DNC) 13 1 11 7 32
8th   Finn 693 Sam McDougall 1045 (41 DNC) (41 DNC) 10 8 9 9 36
9th   Laser 4.7 194371 David Bromilow 1207 7 (41 DNC) 9 5 16 (23 DNF) 37
10th The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 12 10 4 12 (17) (23 DNF) 38
11th White Lightning Lark 2361 Julia Neal 1070 9 12 7 11 (41 DNC) (41 DNC) 39
12th Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133 (17) 14 16 13 (19) 12 55
13th Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 (41 DNC) (41 DNC) 17 16 DNF 6 23 DNF 62
14th Froglet 3 R.S.300 350 Stu Dawson 972 16 13 11 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 81
15th Castoff & Pollaxed Albacore 07 Mike Hartley 1045 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 1 1 84
16th Arfandarf Solo 5514 John Dixon 1143 3 1 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 86
17th   R.S.300 379 Dan Skinner 972 (41 DNC) (41 DNC) 1 9 41 DNC 41 DNC 92
18th   Laser 203289 Bruce Patterson 1098 6 4 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 92
19th Dusty Dolphin Optimist 6148 George Colquitt 1655 2 11 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 95
20th Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 10 5 97
21st Eenig Solo 4597 Stan Van Den Berg 1143 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 13 4 99
22nd Nik Nak II Solo 4842 Paul Dowman 1143 13 8 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 103
23rd Racing Dee Man Firefly 3751 James Colquitt 1165 15 9 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 106
24th Bardic G.P.14 13704 Mal Jones 1133 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 4 23 DNF 109
25th Sans Souci Lark 2535 M Noronha 1070 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 18 10 110
26th Regularly Sunk R.S.300 436 Chris Gaskin 972 (41 DNC) (41 DNC) 15 16 DNF 41 DNC 41 DNC 113
27th Standoffish Solo 4299 Tony O`Brien 1143 20 15 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 117
28th Swallow Optimist 6086 Olivia Nixon 1655 (41 DNC) (41 DNC) 19 16 DNF 41 DNC 41 DNC 117
29th   Lark 2486 Simon Kenny 1070 22 (41 DNC) 14 (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 118
30th Super Duck IV Laser 20 Rob Graham 1098 18 18 DNF (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 118
31st In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 14 23 DNF 119
32nd   Laser 212 Peter Jones 1098 21 16 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 119
33rd   Laser 174900 Jack Bendrey 1098 19 18 DNF (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 119
34th Goldeneye G.P.14 13522 Brereton/Johnson/Wooland 1133 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 15 23 DNF 120
35th Locomotion G.P.14 13786 Simon Harding 1133 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 20 23 DNF 125
36th Ripping Yarns G.P.14 13740 Alan Thompson 1133 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 21 23 DNF 126
37th Bobo Albacore 8080 Karen Commins 1045 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 22 23 DNF 127
38th Babe Albacore 6922 Sheena Davies 1045 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 23 DNF 23 DNF 128
39th   OK 1804 Keith Roberts 1104 (41 DNC) (41 DNC) 8 41 DNC 41 DNC 41 DNC 131
40th   Solo 5170 Alan Leyland 1143 14 (41 DNC) (41 DNC) 41 DNC 41 DNC 41 DNC 137

R5 - 2 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Castoff & Pollaxed Albacore 07 Mike Hartley 1045 37.33 0.35.56 0.00.00 1045 1
2 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 37.54 0.36.16 0.00.21 1054.74 2
3 Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 30.13 0.36.31 0.00.29 1681.833 3
4 Bardic G.P.14 13704 Mal Jones 1133 43.10 0.38.06 0.02.27 1201.309 4
5   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 39.58 0.38.15 0.02.25 1112.255 5
6 Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 31.44 0.38.21 0.02.00 1766.249 6
7 Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 44.51 0.38.30 0.02.59 1248.156 7
8 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 40.24 0.38.40 0.02.51 1124.314 8
9   Finn 693 Sam McDougall 1045 40.58 0.39.12 0.03.25 1140.084 9
10 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 40.59 0.39.13 0.03.26 1140.548 10
11 Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 57.36 0.40.08 0.06.02 1602.983 11
12 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 45.53 0.40.09 0.04.49 1276.913 12
13 Eenig Solo 4597 Stan Van Den Berg 1143 47.21 0.41.26 0.06.17 1317.73 13
14 In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 47.32 0.41.57 0.06.49 1322.832 14
15 Goldeneye G.P.14 13522 Brereton/Johnson/Wooland 1133 49.24 0.43.36 0.08.41 1374.78 15
16   Laser 4.7 194371 David Bromilow 1207 53.16 0.44.08 0.09.54 1482.388 16
17 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 47.27 0.44.26 0.09.04 1320.513 17
18 Sans Souci Lark 2535 M Noronha 1070 47.38 0.44.31 0.09.11 1325.615 18
19 Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133 50.59 0.45.00 0.10.16 1418.844 19
20 Locomotion G.P.14 13786 Simon Harding 1133 51.29 0.45.26 0.10.46 1432.759 20
21 Ripping Yarns G.P.14 13740 Alan Thompson 1133 51.36 0.45.33 0.10.53 1436.005 21
22 Bobo Albacore 8080 Karen Commins 1045 50.07 0.47.58 0.12.34 1394.725 22
23 Babe Albacore 6922 Sheena Davies 1045 DNF       23

R6 - 2 July

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Postion Boat Class SailNo HelmName PYR Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Castoff & Pollaxed Albacore 07 Mike Hartley 1045 50.39 0.48.28 0.00.00 1045 1
2 Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1655 47.24 0.57.17 0.07.18 1955.893 2
3 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 60.35 0.57.58 0.09.56 1249.942 3
4 Eenig Solo 4597 Stan Van Den Berg 1143 66.17 0.57.59 0.10.53 1367.544 4
5 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1045 60.43 0.58.06 0.10.04 1252.693 5
6 Egret Albacore 8074 Mike & Ann de St Paer 1045 61.30 0.58.51 0.10.51 1268.855 6
7 Kirsan Illusion 77 (S) Peter Williams 1435 43.33 1.00.42 0.08.46 1797.029 7
8 Quality Time Too Solo 5360 Steve Ferrington 1143 76.32 1.06.57 0.21.08 1579.019 8
9   Finn 693 Sam McDougall 1045 70.02 1.07.01 0.19.23 1444.913 9
10 Sans Souci Lark 2535 M Noronha 1070 77.36 1.12.31 0.25.44 1601.027 10
11 Sound Chief Firefly 3809 Ocavia Owen 1165 90.00 1.17.15 0.33.32 1856.861 11
12 Phoenix G.P.14 13398 Peter Bramley 1133 93.57 1.22.55 0.39.02 1938.356 12
13   Finn 715 Jean-Louis Simons 1045 DNF       23
13   Laser 4.7 194371 David Bromilow 1207 DNF       23
13 The Golden Snitch Aero 7 2196 Liz Potter 1068 DNF       23
13 Oppitunity Optimist 5159 Olivia Creasy 1655 DNF       23
13 Bardic G.P.14 13704 Mal Jones 1133 DNF       23
13 In Our Prime G.P.14 14153 Robert Thompson 1133 DNF       23
13 Goldeneye G.P.14 13522 Brereton/Johnson/Wooland 1133 DNF       23
13 Locomotion G.P.14 13786 Simon Harding 1133 DNF       23
13 Ripping Yarns G.P.14 13740 Alan Thompson 1133 DNF       23
13 Bobo Albacore 8080 Karen Commins 1045 DNF       23
13 Babe Albacore 6922 Sheena Davies 1045 DNF       23

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 41
DNFStarted but did not finish Varies


www.wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com