event burgee venue burgee

PRESIDENTS RACE 2017

HANDICAP

2017

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PYR R1 Position
1st   Dart 18 7707 Will Thomson 816 1 1
2nd   Dart 18 7662 Glen Hughes 816 2 2
3rd Aquila Falcon 58 John Corkhill 1095 3 3
4th Lanner Falcon 60 Bob Backhouse 1095 4 4
5th   A Class 50 Andy Potter 684 5 5
6th Frieda Finn 617 Jean -Louis Simons 1045 6 6
7th Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 920 7 7
8th   Finn 03 Jon Miller 1045 8 8
9th Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041 9 9
10th   R.S.300 436 Chris Gaskin 973 10 10
11th Ratonero Falcon 56 Karen Cummins 1095 11 11
12th   Aero 2196 Liz Potter 1071 12 12
13th   Dart 18 6912   816 13 13
14th   Dart 18 5329 Mike Feely 816 25 DNF 25
14th   Dart 18 6557 Jon Hayley 816 25 DNF 25
14th   Solo 5360 Steve Ferrington 1143 25 DNF 25
14th   Wayfarer 7584 Mark Bradshaw 1102 25 DNF 25
14th Golden Eagle Falcon 54 Brian Hemming 1095 25 DNF 25
14th   Falcon 8   1095 25 DNF 25
14th Cloud Cutter Finn 05 John Greenwood 1045 25 DNF 25
14th Albinoni Albacore 8186 Stan Van de Berg 1041 25 DNF 25
14th Stormy Doris Laser 4000 4078 Paul Jenkins 917 25 DNF 25
14th   Int Canoe 193 Tom James 920 25 DNF 25
14th Simple Soluation RS 500 853 Richard Fairclough 968 25 DNF 25
14th   Albacore 5897 Mike Hartley 1041 25 DNF 25

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PYR Start Elapsed Corrected Points
1   Dart 18 7707 Will Thomson 816   109.38 2.14.21 1
2   Dart 18 7662 Glen Hughes 816   112.06 2.17.23 2
3 Aquila Falcon 58 John Corkhill 1095   157.28 2.23.48 3
4 Lanner Falcon 60 Bob Backhouse 1095   161.06 2.27.07 4
5   A Class 50 Andy Potter 684   101.42 2.28.41 5
6 Frieda Finn 617 Jean -Louis Simons 1045   155.24 2.28.42 6
7 Katie Int Canoe 158 Steve Fleming 920   138.36 2.30.39 7
8   Finn 03 Jon Miller 1045   161.43 2.34.45 8
9 Lake Safari Albacore 8182 Thomas Teubner 1041   162.34 2.36.10 9
10   R.S.300 436 Chris Gaskin 973   152.49 2.37.03 10
11 Ratonero Falcon 56 Karen Cummins 1095   179.55 2.44.18 11
12   Aero 2196 Liz Potter 1071   178.40 2.46.49 12
13   Dart 18 6912   816   139.08 2.50.30 13
14   Dart 18 5329 Mike Feely 816   DNF   25
14   Dart 18 6557 Jon Hayley 816   DNF   25
14   Solo 5360 Steve Ferrington 1143   DNF   25
14   Wayfarer 7584 Mark Bradshaw 1102   DNF   25
14 Golden Eagle Falcon 54 Brian Hemming 1095   DNF   25
14   Falcon 8   1095   DNF   25
14 Cloud Cutter Finn 05 John Greenwood 1045   DNF   25
14 Albinoni Albacore 8186 Stan Van de Berg 1041   DNF   25
14 Stormy Doris Laser 4000 4078 Paul Jenkins 917   DNF   25
14   Int Canoe 193 Tom James 920   DNF   25
14 Simple Soluation RS 500 853 Richard Fairclough 968   DNF   25
14   Albacore 5897 Mike Hartley 1041   DNF   25



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com